Revshare – stabilna inwestycja czy …?

Revshare – fakty i prawa.

REVENUE-SHARE
W ostatnich miesiącach w mediach społecznościowych i na forach internetowych nastąpił prawdziwy wysyp promocji programów typu revshare. Na tablicy Facebooka dziennie miga mi przed oczami kilkadziesiąt tego rodzaju reklam – istna plaga.

Z pewnością i Ty niejednokrotnie natknąłeś się na propozycję zarabiania przez internet. W znacznej większości przypadków oferta tego rodzaju jest równoznaczna z wejściem w system reklamowy.

Temat revshare jest mi znany od niecałych dwóch lat kiedy to pierwszy raz usłyszałem to określenie. Przez ten czas obserwuję z zaciekawieniem jak się rozwijają i zwijają różne internetowe programy zarobkowe.

Postanowiłem zebrać swoje przemyślenia i przedstawić Ci je w tym wpisie. Obraz który tu nakreślę jest tylko i wyłącznie moją opinią poza jednym stwierdzeniem, które pozostaje bezspornym faktem.


Jak działa program revshare?

Taki program dzieli się ze swoimi użytkownikami zyskiem, w przypadku gdy firma takowy posiada. Może to być zysk z wyświetlania reklam lub generowania ruchu na stronę. Wikipedia

Jeśli użytkownik chce partycypować w zyskach musi spełnić określone wymogi. Jednym z takich wymogów jest zakup AdPacków, czyli wyświetleń strony internetowej.

Tak na przykład w najbardziej chyba popularnym ostatnio systemie, jeden AdPack, kosztuje 50$ i w ciągu 55 dni generuje 55$. Pod warunkiem, że firma osiąga zysk. W przeciwnym razie pozostają tylko wyświetlenia strony.

Jest oczywiście więcej opcji, ale dla uproszczenia przedstawiłem jedną z nich. W większości programów zarobkowych schemat działania jest podobny zmieniają się tylko wartości liczbowe.

Gwoli ścisłości dodam, że programy typu revshare to nie marketing sieciowy. Zazwyczaj istnieje w nich tylko jeden poziom poleconych, dlatego bardziej przypominają program partnerski niż multi level.

Są oczywiście programy gdzie poziomów za które otrzymujesz wynagrodzenie jest kilka, ale to raczej wyjątek niż reguła.

Wzrost popularności revshare

Do tej pory była to swego rodzaju nisza, znana tylko nielicznym nazwijmy to, pasjonatom tematu. Jednak w ostatnim czasie programy tego typu wypływają na szerokie wody i stają się coraz bardziej popularne. Wystarczy zerknąć na wzrost popularności wyszukiwań frazy „revshare” w Google:

<script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
<!-- ADPaCK2 dugi baner -->
<ins class="adsbygoogle"
     style="display:inline-block;width:728px;height:90px"
     data-ad-client="ca-pub-9799435424225068"
     data-ad-slot="7589805838"></ins>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>

Liderzy MLM zmieniają branżę
Wiele osób związanych do tej pory z marketingiem sieciowym postanawia zmienić barwy lub poszerzyć swoją ofertę o program typu revshare. Mam tutaj na myśli głównie liderów promujących marketing wielopoziomowy na Facebooku.

Kilka nazwisk mógłbym wymienić bez problemu. Są to ludzie, którzy mogą poszczycić się sukcesami na polu MLM, a mimo to zdecydowali się wejść w nowy i dość kontrowersyjny temat.

Zakładam, że spora część ludzi uczestniczących w marketingu wielopoziomowym, ale nie tak aktywnych i znanych jak liderzy również zmieniła front i przeszła do revshare.

Pojawiają się bardzo negatywne opinie osób zajmujących się budowaniem struktur MLM przez internet. Ich wpisy zdecydowanie krytykują programy zarobkowe i delikatnie rzecz ujmując, są utrzymane w agresywnej tonacji.

Osoby te z pewnością czują odpływ ludzi ze struktur i tym właśnie są powodowane owe nieprzychylne wpisy. Dowodzi to, że skala opisanego powyżej zjawiska migracji jest duża.

Nie jest to laurka dla omawianych systemów zarabiania przez internet. Wypada jednak w ramach obiektywnego podejścia opisać wyraźny trend wzrostu ich popularności, który mając na uwadze powyższe przesłanki jest niezaprzeczalny.

Rzeczywistość jest brutalna
Było trochę cukru, teraz będzie gorzko. Na samym początku wspomniałem o bezspornym fakcie, który mimo zaklinania rzeczywistości przez wielu, nadal faktem pozostaje.

Wszelkie programy typu revshare to działalność bardzo niestabilna i powiązana z ryzykiem. Nie ma też gwarancji zysku. Jeśli ilość reklamodawców spadnie program przestaje działać.

Średni czas działania danego programu revshare wynosi 1,5 roku. Opieram to twierdzenie na własnych obserwacjach, ale każdy kto jest w temacie z pewnością potwierdzi. Są oczywiście wyjątki od tej reguły. Niektóre systemy funkcjonują już kilka lat.

Revshare zarobki

Powiesz, że można na tym dużo zarobić – przecież wielu już zarobiło. Dodasz, że systemy revshare wypłacają zarobione pieniądze, więc o co chodzi?

Ależ oczywiście, że zarobić można i oczywiście że wypłacają, ale do czasu. W chwili gdy program przestaje być rentowny zarobki i wypłaty ustają.

Czy nie potwierdza tego przeszłość? Ile już było „stabilnych” programów, które nagle przestały wypłacać? Wymienię tylko Adbrook, NerdBux i BanersBroker.

Historyjka o pościgu
Przypomina mi się pewna historia. Dwóch kolegów ogląda w kinie film. Na ekranie scena: Grupa rewolwerowców ucieka przed pościgiem wąską górską drogą. Ucieczka jest niebezpieczna bo po jednej stronie drogi mają głęboką przepaść.

Jeden z oglądających mówi: Mogę się założyć, że któryś z uciekających spadnie. Drugi przyjmuje zakład. Film płynie dalej. Za chwilę jeden z rewolwerowców traci równowagę i rzeczywiście spada w przepaść.

Widzisz, mówiłem że spadnie. Zakład jednak był nie uczciwy, bo ja już ten film oglądałem. Drugi na to: Ja też oglądałem, ale nie sądziłem że on to zrobi drugi raz.

Czy można oczekiwać, że ten sam film oglądany ponownie skończy się inaczej? Każdy program zarobkowy działa tak samo i kończy się tak samo. Jeśli liczba reklamodawców spada program kończy działalność.

Etyczna rekrutacja
Pytanie jest zasadnicze: Czy można mówić o etyce w przypadku rekrutowania do działalności opartej o revshare?

Zabrzmi to kontrowersyjnie, ale według mnie tak. Jeśli potencjalny użytkownik dostanie rzetelne informacje wtedy może podjąć świadomą decyzję, czy w temat wchodzi, czy nie.

Co to znaczy rzetelne? Powinien być uświadomiony o ryzyku i o tym że może zaistnieć sytuacja w której zamiast zysku zostaną mu tylko zakupione wyświetlenia strony internetowej. Powinien również być poinformowany, że programy revshare są niestabilne.

Jeśli taką wiedzę ma i ryzyko jest dla niego akceptowalne nie widzę najmniejszego problemu. Gorzej jeśli zamiast tego zostanie mu zaserwowana papka propagandowa.

Bezpieczny i stabilny biznes na lata
Z takim sloganem na ustach rekrutują osoby zaangażowane w promocję programów zarobkowych. Niejednokrotnie czytałem wpisy na Facebooku i byłem na kilku webinarach. Za każdym razem to samo.

revshare rekrutacjaJeśli przedsięwzięcie ryzykowne i niestabilne, sprzedaje się osobie nieświadomej jako pewny i bezpieczny biznes na lata to coś chyba jest nie tak?


Cenzura na Facebooku

Na facebookowych grupach panuje ścisła cenzura. Osoby zadające niewygodne pytania są natychmiast banowane. Obowiązuje jedyna słuszna linia myślenia, zgodna tylko i wyłącznie z tym co mówi lider.

Daje to złudzenie jednomyślności i stwarza wrażenie jakoby dany system był w 100% bezpieczny. Czy może być inaczej skoro nikt nie zadaje pytań? – myśli nowy użytkownik dodany do takiej grupy.

Ja rozumiem zbanowanie osobnika niepotrafiącego zachować się na odpowiednim poziomie, ale uciszanie ludzi mających w wielu wypadkach uzasadnione wątpliwości pachnie bardzo nieładnie.

Grupy na Facebooku to farmy pelikanów połykających wszystko jak leci. Trudnych pytań tam nie uświadczysz. Zero wątpliwości. Zamiast tego wszechobecna sielanka.

Są bezlitośni rekrutują do końca
Możemy to obserwować obecnie. Na naszych oczach przewraca się bodaj największy do tej pory system revshare.

Kłopoty z procesorem płatniczym, znaczny spadek odwiedzin w rankingu Alexa, niespójności w wypowiedziach i zachowaniu admina. To tylko kilka przesłanek wieszczących rychły koniec giganta. Czy mam rację okaże się za kilka miesięcy.

revshare alexaW momencie gdy system już ledwo dyszy, wszyscy którzy kupią AdPacki nie dostaną ani wyświetleń, ani obiecanych zysków. Osoby rekrutujące doskonale o tym wiedzą, a mimo to festiwal obietnic bez pokrycia trwa w najlepsze.

Webinary odbywają się jak zwykle. Reklama hula po Facebooku. Oficjalna wersja mówi, że to tylko chwilowe problemy i wkrótce wszystko wróci do normy. Czas pokaże.

Pożyczki na AdPacki
Rynek zawsze dostosowuje się do potrzeb klientów. Nie inaczej jest i tym razem. Wzrost zainteresowania programami revshare dostrzegają także pośrednicy pożyczkowi. Pretensji do nich mieć nie można. Oni tylko wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów.

Powstają strony internetowe kierujące ofertę pożyczek do osób zaangażowanych w systemy zarabiania w internecie. Brak Ci kasy na AdPacki? Bardzo proszę: 15 minut i masz na koncie.

Revshare pozyczki na adpacki

Jak duży musi być stopień niewiedzy lub ślepej wiary w system revshare, aby pchnął człowieka do wzięcia pożyczki na ten cel?

A może to nie ślepa wiara tylko dowód ponad przeciętnej intuicji biznesowej? Wszak to pewny i stabilny biznes na lata. Tyle osób już zarobiło. W internecie pełno filmów i zdjęć z plikami stu złotówek.

Nie mam nic przeciwko chwaleniu się osiągniętym efektem finansowym. Problem w tym, że świeżym entuzjastom zarabiania w internecie zobaczenie na filmie kilku banknotów robi kompletną wodę z mózgu.


Wnioski

Nie chcę wchodzić w rolę Strażnika Teksasu dlatego nie zamierzam krytykować systemów zarabiania w internecie. Nie podobają mi się tylko nieetyczne zachowania, które opisałem w tym artykule.

Nie widzę też powodów dla których potencjalny użytkownik miałby nie mieć pełnych informacji na temat revshare i ryzyka jakie się z tym wiąże.

Systemy internetowe, owszem dają zarobić, ale tylko do pewnego momentu są wypłacalne. Potwierdza to obserwacja przeszłości.

Grunt to mieć tego świadomość i nie traktować revshare jako bezpiecznej długoletniej inwestycji, a co najważniejsze nie wpłacać pieniędzy których utrata uniemożliwiłaby życie na obecnym poziomie.

Nie demonizowałbym tej działalności zbyt mocno. Istnieją przecież sfery obarczone ryzykiem podobnym lub znacznie wyższym. Wspomnę chociażby rynek Forex.

Trzeba też przyznać, że branża revshare wyciąga wnioski z wcześniejszych błędów. Powstają programy zarobkowe w których zastosowano mechanizmy przedłużające ich żywotność.

Jeśli ktoś dokładnie zbadał temat i zna ryzyko z nim związane może podjąć najbardziej korzystną dla siebie decyzję. Tą decyzją może być przystąpienie do jednego z programów revshare. Nic w tym złego.

Każdy sam decyduje na co ma wydać własne pieniądze. Ma do tego pełne prawo, ale również ponosi pełną odpowiedzialność finansową.

Dla jasności. Obecnie jest kilka godnych uwagi programów revshare. Ten artykuł napisałem, aby stanowił przeciwwagę dla sekciarskiego podejścia propagowanego przez wielu i w ogólnym ujęciu szkodliwego.

Według mnie warto poznać zarówno negatywne jak i pozytywne aspekty opisywanej tu działalności, a nie bezkrytycznie wierzyć w zapewnienia o bezpieczeństwie i pewności.

Add Comment

Required fields are marked *. Your email address will not be published.